koperta | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystny wyrok w sprawie przeciwko bankowi o zwrot środków ukradzionych z rachunku bankowego!

Z satysfakcją informujemy o uzyskaniu korzystnego wyroku w sprawie prowadzonej przez r. pr. Aleksandra Olendra, w której Klient Kancelarii domagał się od banku zwrotu pieniędzy wypłaconych z rachunku bankowego bez autoryzacji.


Klient Kancelarii padł ofiarą tzw. phishingu. Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę w celu wyłudzenia danych poufnych, takich jak - na przykład - dane do logowania. Przestępcy często posługują się również złośliwym oprogramowaniem. [Informacje o tym, jak nie paść ofiarą oszustwa, znajdziecie Państwo tutaj]. W efekcie popełnionego przestępstwa, z rachunku Klienta  wypłacone zostały bez jego zgody i wiedzy środki pieniężne.


W przedmiotowej sprawie żądaliśmy od banku zwrotu całości środków wypłaconych z rachunku Klienta bez jego wiedzy i zgody, jak również odsetek od żądanej kwoty i zwrotu kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego. Żądanie oparte zostało przede wszystkim na art. 46 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych, zgodnie z którym w przypadku wystąpienia nieautoryzowanej transakcji płatniczej, dostawca płatnika niezwłocznie, nie później jednak niż do końca dnia roboczego następującego po dniu stwierdzenia wystąpienia nieautoryzowanej transakcji, którą został obciążony rachunek płatnika, lub po dniu otrzymania stosownego zgłoszenia, zwraca płatnikowi kwotę nieautoryzowanej transakcji płatniczej.


Sąd w całości podzielił stanowisko naszego Klienta i uwzględnił powództwo w całości. Wyrok jest prawomocny.