koperta | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spłacony kredyt frankowy, a możliwość dochodzenia roszczeń od banku

Kredyty frankowe największą popularnością w Polsce cieszyły się około 2008 r. Zdarzają się również konsumenci, którzy zawarli umowę kredytu frankowego jeszcze wcześniej, np. w 2005 r. 


Z reguły umowa kredytu frankowego przewidywała spłatę kredytu w ratach rozłożonych na 30 lat. Jednak znaczna część frankowiczów postanowiła podjąć istotny wysiłek finansowy i spłacić kredyt w całości przed terminem spłaty, wynikającym z umowy. Nie jest to nic dziwnego, biorąc pod uwagę, jak niekorzystnie dla kredytobiorcy skonstruowana była umowa kredytu i jak horrendalnie zwiększało się jego zadłużenie.


Frankowicze często zastanawiają się, czy mogą dochodzić od banku roszczeń w sytuacji, w której kredyt został już w całości spłacony i zamknięty. W szczególności wątpliwości mają ci kredytobiorcy, którzy spłacili kredyt kilka lat temu i obawiają się, że ich roszczenia uległy przedawnieniu. 


Czy można dochodzić od banku roszczeń, pomimo wcześniejszej spłaty kredytu frankowego? Tak, ponieważ spłata kredytu nie ma wpływu na możliwość dochodzenia roszczeń wynikających z nieważnej umowy. Ponadto nie jest istotne, czy spłaciłeś kredyt 8 lat temu czy wczoraj.


Roszczenie frankowicza wobec banku nie może się przedawnić, dopóki frankowicz nie dowiedział się o wadliwościach umowy kredytu. Wynika to z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który wskazał, że ochrona konsumenta wymaga tego, aby przed rozpoczęciem biegu terminu przedawnienia swojego roszczenia, konsument zdawał sobie sprawę z wadliwości umowy kredytu i przysługujących mu praw (tak na przykład wyrok TSUE z dnia 10 czerwca 2021 r. C-776/19).


Spłaciłeś kredyt frankowy i chciałbyś dowiedzieć się, jakie przysługują Ci prawa? Skontaktuj się z naszą Kancelarią – chętnie dokonamy darmowej analizy umowy kredytu i przedstawimy Ci możliwości.